Przedziwny świat śluzowców (Myxomycetes)» Wstęp

Czym są śluzowce?

» Trochę systematyki
» Żywot śluzowca
» Czas "owocowania"
» To się rusza!
» Gdzie szukać?
» Wrogowie
» Trochę historii
» Znaczenie śluzowców» Galeria śluzowców» O projekcie
» Kontakt

» Linki


Aktualizacja:
2014-09-01


stat4u  Przedziwny świat śluzowców (Myxomycetes)

Wrogowie, czyli kto dybie na śluzowca ?


Wszystko co żyje posiada swoich "naturalnych wrogów". Również i śluzowce nie są od nich wolne, choć brak na razie kompleksowych badań opisujących to zagadnienie. Śluzowce są dość atrakcyjnym pokarmem - są łatwo dostępnym źródłem białka, które nie ucieka i nie broni się.

Na pewno można wymienić tu wiele gatunków owadów. Znajdują się tu zarówno amatorzy świeżej śluźni, jak i dojrzałych zarodników. Na ataki owadów szczególnie narażone są gatunki tworzące duże zrosłozarodnie - Fuligo (wykwit), Reticularia (samotek), Amaurochaete (smętosz) itp. Istnieje grupa chrząszczy składających jaja we wnętrzu zrosłozarodni - ich larwy są w stanie pożreć praktycznie całą ich zawartość.


Chrząszcz (Coleoptera) żerujący w zrosłozarodni Reticularia lycoperdon (samotek zmienny)Zrosłozarodnia Reticularia lycoperdon z otworem pozostawionym
przez owada odżywiającego się zarodnikamiChrząszcz (Coleoptera) pożerający zarodnie Lamproderma arcyrionema (błyszczak siatkowaty)


Oprócz owadów zagrożeniem dla zarodni śluzowców są również grzyby. Szczególnie w okresach bardzo wilgotnych, znaczna część zarodni może zapleśnieć i większość zarodników w takim wypadku, ulega zniszczeniu.


Zapleśniałe zarodnie Arcyria sp.Zapleśniałe zarodnie Physarum cinereum (maworek zmienny)


Czasem na zarodniach można spotkać dość charakterystyczne grzyby o nieustalonej przynależności taksonomicznej.
Hemitrichia serpula (zapletka czołgaczek) atakowana przez grzyba (?)

Zarodnie śluzowców niszczone przez tajemniczego grzyba


Jako ciekawostkę, można podać fakt, iż do grona amatorów tego źródła białka można zaliczyć również człowieka... W niektórych kulturach spożywa się smażone śluzowce tworzące duże śluźnie. Np. w Meksyku, smażona śluźnia Fuligo septica (wykwit zmienny) uważana jest za przysmak.